Bir Sayfa Seçin

Expressive Arts

Institute Istanbul

Expressive Arts Institute Istanbul, European Graduate School Arts & Health Society’ de (EGS) CAGS/Doktora programını tamamlamış olan deneyimli uzmanlar veya EGS öğretim görevlileri tarafından Dünyanın farklı yerlerinde başlatılmış olan diğer oluşumların izinden yola çıktı. Fulya Kurter Musnitsky tarafından kurulmuş olan Expressive Arts Institute Istanbul, EGS’ in akredite ettiği Türkiye’deki tek modül sağlayıcısıdır ve International Expressive Arts Training Network’un parçasıdır.

Özellikle TEA Barcelona ile yakın bir işbirliği içinde çalışmalarını geliştirmektedir. TAE Peru ve TAE Barcelona’nin kurucularından ve EGS/CAGS Doktora Programları direktörü Dr. José Miguel Calderon danışmanlık yapmaktadır.

Türkiye’deki bu alanda deneyim sahibi EGS ailesinden diğer uzmanlarıyla oluşacak sinerjiyi de önemsemektedir.  Bu kapsamda Aylin Vartanyan ve Dr.Beliz Demircioğlu  temel yol arkadaşlarıdır. Beraber dışavurumcu sanatlar temelli projeler geliştirmekte, atölyeler düzenlemektedirler.

Swanhasa Expressive Arts India ile de yakın temas halindedir.

Beliz Demircioğlu, Fulya Kurter Musnitsky ve Aylin Vartanyan.

Eylül 2021, itibariyle doğaya daha yakın olabileceğimiz 

YENİ YUVAMIZI bulduk. 

Emirgan Baltalimanı’ndayız!

Beşiktaş Nispetiye’deki eski mekanımızdan bir kare.  

Pandemi sonrasında  yine ruhumuzu dinlendirecek olan  yeni bir yerde yüzyüze görüşeceğimiz günlerin geleceğini biliyoruz demiştik o günler geldi!

 

 

 

 

 

 

 

 

Fulya Kurter Musnitsky

Expressive Arts Institute Istanbul, Kurucu

Dışavurumcu Sanat Terapisi Dr. Adayı, Uzm. Psik.Dan. ve Psikodramatist

EXA Program Koordinatörü

Boğaziçi Üniversitesi’ nde Psikolojik Danışmanlık alanında okuduğu yıllarda  dahil olduğu tiyatro çalışmaları 1999’da ‘terapötik sahne”  psikodramayı İstanbul Psikodrama Enstitüsü  Deniz Altınay ve Neşe Karabekir lideriğinde keşfetmesine vesile oldu. Pek çok uluslararası isimle çalıştı. Bitirme tezi ‘Eş’in (double) değeri üzerine bir analiz- yeni psikodramatik model oluşumunda kilit kavram’ kitap bölümü olarak yayınlandı.

J.Moreno’nun yaratıcılık, spontanite, eylem, sosyometri ve ruh sağlığı ilişkisi üzerinden kurguladığı sistem halen mesleki repertuarında önemli bir yerde durmaktadır.

Istanbul Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama grup terapisti olarak yetişkinlere yönelik  yedi yıl boyunca pek çok sayıda yaşantı grubu yönetti, seminerler verdi, ardından psikodrama eğitmeni, süpervizör ve grup lideri olarak deneyimini pekiştirdi.  Bu esnada Yüksek Lisans’ını tamamlamasıyla beraber, yetişkin ve genç yetişkinlerle  birebir olarak da psikolojik danışma görüşmeleri yürütmeye başladı.

Bedeniyle olan bağlantısını, estetik duyarlılığını ve ifade yollarını güçlendirmenin yollarını aramaya devam etti.  İlgilendiği dans ve yoganın da etkisiyle Dr. Ilene Serlin ve Dr. Marcia Leventhal’in eğtimenliğini ve süpervizörlüğünü yaptığı program ile Dans Hareket Terapisiyle tanıştı. Psik.Elçin Biçer’le onkolojik durumu olan bireylerle hareket ve sanat temelli kadın destek grupları gerçekleştirdi.

Bu  süreçte hareket dahil tüm modaliteleri kucaklayan Intermodal Dışavurumcu Sanat Terapisi kendisini derinden etkiledi.  Tum deneyimlerinin harmanlandığını evini bulduğunu hissetti.  EXA Doktora calışmalarını sürdürdüğü European Graduate School’a  (EGS), işte bu motivasyonla gitti. Alanın öncülerinden Paolo J. Knill, Stephen, Ellen Levine, Margo J. Knill gibi isimlerden ve dönem arkadaşlarından aldığı destek ve ilhamla Ekim 2019’da Türkiye’deki bu alandaki gelişmelere katkı sağlamak üzere Expressive Arts Institute Istanbul’u kurdu.

Sanat Psikoterapileri Derneği’nde iki dönem Yönetim Kurulu üyeliği yapan Fulya K.M, halen Dans Hareket başta olmak üzere komisyon çalışmalarına katılmaya devam etmektedir. Fırsat buldukça Asuman Aktüy Seramik Atölyesi’nde (Pandemi nedeniyle sekteye uğrasa da) çamurla ilgilenmektedir.

Önemsediği akademik ürünleri arasında on yılı aşkın süre farklı pozisyonlarda çalıştığı ve ders de verdiği Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde hayata geçen  Prof. Jacqueline S.Mattis ile beraber editörlüğünü ve yazarlığını üstlendiği “Türkiye’de Uygulamacıların Gözüyle Psikolojik Danışmada Kültüre Duyarlı Olma” bulunmaktadır.

Sanat onun için, ilişkide şiirsel bir alanın varlığını mümkün kılan, onu “kendine getiren”, insanın halleriyle, gerçekle ve gizemle yakınlaşma fırsatı sunan, iyileştirici bir araştırma ritüelidir.

 @fulyakurter

www.fulyakurter.com

Eda Çakaloz

Expressive Arts Institute Istanbul Akademik Projeler Sorumlusu,

Psikolog

 

Lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümünde onur derecesiyle 2020 yılında tamamladı. Bu süreçte çeşitli STK projelerindee gönüllü olarak çalıştı.Resim ve müzik çocukluğundan beri hayatında oldu. Büyüdükçe yalnızca oyun ve eğlence olmaktan çıkıp kendisinin tanımıyla “ şefkat kanalı” oldular. Eda’nın klasik gitar çalışmaları Lisede başlayan bugün de devam eden asıl tutkusu olan elektro gitarla devam etti. Psikoloji okurken yaratıcı ifadenin önemini anlamaya duyduğu merak Fulya Kurter M. ile buluşturdu. 2019’dan beri  önce stajyer olarak çalışmaya başladığı Expressive Arts Institute Istanbul bünyesinde  akademik projeleri,  desteklemekte ve psikoterapist olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Maltepe Üniversitesi Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programında tez aşamasındadır.