Beliz Demircioğlu

 Dışavurumcu sanat ve somatik diyalog eğitmeni, dansçı Beliz Demircioğlu, doktorasını European Graduate School’un Sanat, Sağlık ve Toplum Fakültesinden, yüksek lisans ve lisans derecelerini New York Üniversitesi Tisch Sanat Fakültesi’nin Interaktif Telekomünikasyon ve Dans bölümlerinden almıştır.

 Performans ve video/enstalasyonları Baryshnikov Art Center, Birleşmiş Milletler New York, İstanbul Modern, Centres Des Arts Enghien Les Bains, Istanbul Bienali, garajistanbul, Codice-Idee per la Cultura, Eyebeam Gallery, Jack H. Skirball Center, Bushwick Arts Project, Vancouver NIME, Ask the Robot, Tedance Festival, Bjcem Biennial, Kasa Galeri ve Kadıköy Halk Eğitim Sahnesi gibi mekanlarda sergilenmiştir. 

 Beliz bireysel ve grup dışavurumcu sanat ve somatik diyalog çalışmalarının yanı sıra, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sahne Sanatları bölümününde hareket teknikleri ve doğaçlama, performans, somatik, bedenler ve teknolojiler, yaratıcı süreç ve kompozisyon dersleri vermektedir. Prag bazlı Somatik Diyalog Kolaylaştırıcılığı eğitiminin öğretmen kadrosunda yer almaktadır.  Beliz, The International Somatic Movement Education and Therapy Association’a (ISMETA) kayıtlı somatik hareket terapisti ve eğitmenidir.

 İlk kitabı, ‘Improvisation in Expressive and Performing Arts’ 2019 yılında İngiltere ve Amerika’da yayınlanmıştır. Expessive Arts  Institute Istanbul’un bir üyesi olarak (core faculty) beden, dans- hareket modülleri başta olmak üzere atölye yürütücülüğü yapmakta ve dışavurumcu sanatlar alanında grup ve bireysel olarak süpervizyon vermektedir.

Instagram @beliz_