Eda Çakaloz

 

 Lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümünde 2020 yılında tamamlandı. 

 Psikoloji okurken yaratıcı ifadenin önemini anlamaya duyduğu merak onu  2019’da Fulya Kurter M. ve Expressive Arts Institute  Istanbul ile buluşturdu. EXA’nın yaratıcı süreçleri değişim, dönüşüm ve iyileşme aracı olarak kullanmasının yanı sıra bedenlenen bir varoluşa daveti, beden odaklı çalışmalarda derinleşme konusunda ilham kaynağı oldu. Bunun üzerine eğitimine Maltepe Üniversitesi’nin The East London NHS Foundation (ELFT,UK) işbirliğiyle gerçekleştirdiği Beden Psikoterapisi Odaklı Klinik Psikoloji  Tezli Yüksek Lisans Programı 2023’te tamamladı.

  Bu süreçte farklı beden psikoterapisi modalitelerini alanda öncülük eden eğitmenlerle deneyimlemiş ve Prof. Dr. Amara Eckert süpervizörlüğünde uygulamlarına başlamıştır. Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezin’de (SOYAÇ)  çeşitli rollerde gönüllülük çalışmalarını sürdürmüştür. SOYAÇ ve Gabor Mate işbirliği kapsamında Dr. Wendy Harris kolaylaştırıcılığında Compassionate Inquiry (Şefkatle Soruşturma) Self-Study eğitimini tamamlamıştır.  Bournemouth Üniversitesi koordinatörlüğünde, Türkiye’den SOYAÇ işbiriliğiyle gerçekleştirilen Digital Arts for Refugee Engagement (Dijital Sanatlar Yoluyla Mülteci Gençlerin Sosyal Katılımlarının Desteklenmesi) Projesi’nde asistan olarak görev almış ve Suriyeli gençlere akran desteği sağlamıştır. “Okuldayız: Osmangazi” Projesi kapsamında Prof. Dr. Bruce Perry’nin kurucusu olduğu Çocuk Travma Akademisi’nin eğitmenlerinden Steve Graner tarafından verilen Nöroardışık Eğitim Uygulamaları eğitimine katılmış ve sınıf psikoloğu olarak destek vermiştir.  Prof. Dr. Amara Eckert eğitmenliğinde gerçekleştirilen İSTKA Destekli bir Bavul Oyun ile Oyun Kurucu Öğretmen Destek Projesi’nde 45 saatlik Psikomotorisite eğitimini tamamlamış ve projenin ilerleyen aşamasında yine Eckert süpervizörlüğünde kolaylaştırıcı olarak destek vermiştir. 

 Eda Çakaloz, Expressive Arts Institute Istanbul bünyesinde Dışavurumcu Sanatlar Program Koordinatör Yardımcısı olarak görev yapmanın yanı sıra, beden odaklı ve dışavurumcu sanatlar yönelimli bir Uzm.Psikolog olarak yetişkin bireylerle çalışmaktadır. 

  Daria Halprin’in ifadelerinde yerini bulduğu üzere beden, hareket, sanat ve iyileşmenin birbiriyle entegre edilmesiyle sürdürülebilir bir yaşam için etik bir kriter olarak ilgilenmektedir.